TOPKÜL:ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ  
CHP Çorum İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, 6 Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen 68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı saygıyla andıklarını söyledi.
06.05.2021
73
Yazı Boyutu: A- A+

TOPKÜL:ÜÇ FİDANI SAYGIYLA ANIYORUZ

6 Mayıs 2021

CHP Çorum İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, 6 Mayıs 1972 tarihinde asılarak idam edilen 68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı saygıyla andıklarını söyledi.

Denizler’in halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüştüğüne dikkat çeken Onur Topkül; ‘İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken son sözleri bağımsızlık ve kardeşlik olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 49’ncu yıldönümünde saygıyla anıyoruz.’ diye konuştu.

 

‘ONLARIN SEVDASI BİZİM SEVDAMIZDIR’

Denizler ve onların temsil ettiği değerlerin daima kendilerine yol göstereceğini dile getiren Onur Topkül, yayınladığı mesajında şunları söyledi:

‘68 gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, 6 Mayıs 1972 günü Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin verdiği kararı meclisin onaylamasıyla idam edilmiştir. Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlarken, Denizler halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüşmüşlerdir. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken son sözleri bağımsızlık ve kardeşlik olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idam edilişlerinin 49’ncu yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

 

Bu üç delikanlının idama götürülürken gecenin sessizliğini yırtan ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye’ haykırışı dün olduğu gibi bugün de emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin korkulu rüyası olmuştur. O cinayeti işleyenler tarihin karanlığına gömüldüler ama üç fidanımız ve savundukları düşünceler sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir toplum için tam bağımsız bir Türkiye sevdası yaşıyor, yaşamaya da devam edecek. Deniz Gezmiş ve arkadaşları ‘Tam Bağımsız Türkiye’ inancını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. ‘Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır:

 

‘Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlarda bizleriz 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Türkiye bugün Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının önemini daha iyi anlamaktadır. O günden bugüne kadar geçen sure içinde, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler. Çünkü Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bu surece daha en başında direnen devrimci gençlik hareketini ve onun önderlerini daha da değerli kılmaktadır. Devrimci gençlik hareketinin o dönemde istediği Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye’dir. Yani Denizlerin idam kararıyla aslında idam fetvası verilen ‘Bağımsız Türkiye Özlemidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Onların sevdası bizim sevdamızdır. Denizleri unutmayacağız. Denizler ve onların temsil ettiği değerler daima bizlere yol gösterecek;

YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE !’ /CHP BASIN