TAHTASIZ:ÇİFTÇİLERİN TÜM BORÇLARI SİLİNMELİ  
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Tahtasız, “tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer katan, emekleriyle toprağı yoğuran çiftçilerimizin Çiftçiler Günü kutlu olsun” dedi.
14.05.2021
64
Yazı Boyutu: A- A+

‘ÇİFTÇİ BÜYÜRSE, TARIM BÜYÜR, TARIM BÜYÜRSE, ÜLKE BÜYÜR’

14 Mayıs 2021

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum’da tarımsal sulama projelerinin tamamlanarak üreticinin hizmetine sunulduğu, buğday, arpa, nohut, soğan, patates gibi çiftçinin ürünlerinin para ettiği, çiftçinin emeğinin karşılığını aldığı, icralık olmadığı, mazot, gübre, elektrik gibi temel girdilerde KDV’nin kaldırıldığı, üreticinin yüzünün güldüğü ve rahat bir nefes aldığı günlere kavuşmamızı diledi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Tahtasız, “tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer katan, emekleriyle toprağı yoğuran çiftçilerimizin Çiftçiler Günü kutlu olsun” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür" sözünü hatırlatan Tahtasız, CHP iktidarında çiftçinin, üreticinin her yönüyle destekleneceğini ve üreticinin yüzünün gülmesi için gereken tüm tedbirlerin alınacağını söyledi.

Çorum’da sulanabilir arazilerin artırılması, çiftçinin suyla buluşturulması için Kızılırmak suyunun Çorum’a ulaştırılması gerektiğinin altını çizen Tahtasız, Türkiye’nin ancak ve ancak tarımsal üretimle kalkınabileceğini, koronavirüs sürecinde gıdanın, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin öneminin bir kez daha anlaşıldığını anlatarak, ürünlerin ithal edilmek yerine kendi memleketimizde üretilmesi, çiftçinin önünün açılması için bir takım tedbirler alınması gerektiğini kaydetti.

Tahtasız, çiftçi borçlarının tamamen silinmesi gerektiğine vurgu yaparak, tarımda kendi kendine yeten bir ülke olmamız, dışa bağımlılığın tamamen bitirilmesi için çiftçiye, üreticiye her konuda yardımcı olunmasını istedi.

Tahtasız, "Her çiftçi ailesinin bu hükümetten 98 bin lira kanuni alacağı var" dedi.

Tahtasız, "Yediğimiz her lokmada çiftçinin emeği var. Fedakar çiftçilerimizin "Dünya Çiftçiler Günü" kutlu olsun. Çiftçi, kanunun emrine rağmen, hak ettiği desteği almıyor. 2007’den bu yana çiftçiye takılan borç 211 milyar TL. Her çiftçi ailesinin bu hükümetten 98 bin TL kanuni alacağı var" ifadelerini kullandı.

/CHP BASIN